وسواس پوست کنییا دراماتولومانیا یعنی میل افراطی به کندن پوست درنواحی مختلف بدن. افراد مبتلا به این اختلال نمی توانند در مقابل وسوسه کندن پوست خود مقاومت کنند و این مسئله می تواند برای آن ها مشکلات جدی ایجاد کند. با این حال بسیاری آن را یک اختلال جدی قلمداد نمی کنند، افراد دارای این اختلال ممکن است آگاهی کافی درباره ی آن نداشته باشند و یا شرم داشته باشند آن را با کسی مطرح کنند. در ادامه مقاله به توضیح بیشتر اختلال پوست کنی، علائم و نشانه های آن، علل و راهکار های درمانی می پردازیم. برای اطلاع از دیگرانواع وسواسکلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان وسواس می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع:منبع:وسواس پوست کنی | تشخیص و نحوه درمان

وسواس پوست کنی | وسواس کندن پوست

وسواس پوست کنییکی از انواع اختلالات اضطرابی ست که به تازگی در راهنمای تشخیصی آماری بیماری های روانی (DSM) به صورت یک اختلال مجزا شناخته شده است و در آن فرد به صورت اجباری و افراطی میل به کندن پوست خود، همچنین جوش، جای زخم و. را دارد. برای اطلاع بیشتر در زمینهاختلالات اضطرابیکلیک کنید.

افرادی که به این اختلال دچار هستند معمولا با ناخن خود و یا با استفاده از ابزاری مانند موچین و سوزن یا اعمالی مانند گاز گرفتن، اقدام به کندن پوست نقاط مختلف بدن خود می کنند و ممکن است ساعت ها مشغول کندن پوست خود باشند. کندن پوست ممکن است تا جایی پیش رود که منجر به آسیب جدی و خونریزی شود.

نشانه های وسواس پوست کنی

نشانه های وسواس در هر کدام از انواع آن دارای تشابهاتی است، اما اختصاصا علائم و نشانه های اختلال پوست کنی بر اساس راهنمای تشخیصی و آماری بیماری های روانی (DSM) به شرح زیر هست. همچنین برای اطلاع بیشتر در زمینهنشانه های وسواسکلیک کنید.

_ وجود دوره های پوست کنی که به آسیب رسانی به بافت پوست منجر می شود.

تلاش برای ترک پوست کنی و انجام اقداماتی در جهت آن.

به وجود آمدن مشکلاتی در زمینه فردی و اجتماعی در زندگی فرد مبتلا به واسطه اختلال پوست کنی.

اختلال پوست کنی به دلیل بیماری های جسمانی (مانند بیماری های پوستی)، بیماری های روانی (ماننداسکیزوفرنیواختلال بادی دیسمورفیک) ایجاد نشده باشد.

افرادی که به اختلال وسواس پوست کنی دچار هستند قبل از وسوسه شدن برای پوست کنی و قبل از اینکه بخواهند به پوست کنی اقدام کنند، احساس تنش زیادی را تجربه می کنند. تقریبا بلافاصله بعد از آن که پوست کنی انجام شد، فرد احساس آرامش، لذت و یا می کند. این علائم و نشانه ها بهتر است توسط متخصص بررسی و تشخیص داده شوند، به همین جهت می توانید برای تشخیص و انتخاب بهترین نوع درمان ازمشاوره وسواسکمک بگیرید.

علل ابتلا به وسواس پوست کنی

- اختلالات همایند:بعضی از اختلالات مانندوسواس فکری عملی(OCD)،افسردگی و اضطراب می توانند علت زیر بنایی اختلال وسواس پوست کنی باشد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم به مقالهوسواس فکری عملیوافسردگیمراجعه کنید.

- نظریه روانکاوی:این نظریه معتقد است که فردِ مبتلا بهاختلال پوست کنی، خشم زیادی از وقایع و روابط خود دارد و این خشم را در رفتار های پوست کنی نشان می دهند.

- ناتوانی در مدیریت استرس:افرادی که به این اختلال مبتلا هستند نمی توانند به درستی هیجانات و استرس خود را مدیریت کنند و راه های نادرستی را برای کنترل استرس در پیش می گیرند، مانند کندن پوست.

- افزایش دوپامین:تحقیقات نشان داده است که موادی که سبب افزایش دوپامین در مغز می شوند مانند شیشه و کوکائین، می توانند باعث شوند که فرد حس کند چیزی روی پوستش راه می رود و با رفتار های پوست کنی می خواهند این حس را از بین ببرند. برای آگاهی در مورد پیامدهایاعتیاد به شیشهکلیک کنید.

درمان وسواس کندن پوست

_برای درمان وسواس در ابتدا باید علت اصلی کشف شود. اگر همانطور که گفته شد اختلالات همایند علت این مسئله باشد باید با مشاوره روانشناسی اختلال اصلی حل و فصل شود تا درمان وسواس به خوبی صورت بگیرد. برای اطلاع از انواع روش هایدرمان وسواسکلیک کنید.

_یکی از روش هایی که برای درمان مورد استفاده قرار می گیرد، <<وارونه سازی عادت" است. به دلیل اینکه پوست کندن یک عادت است سعی می شود تا آن را با کار دیگری جایگزین کرد.

درمان وسواس پوست کنی با کاهش استرس

_روش های مدیریت استرس در درمان این اختلال بسیار اهمیت دارد. به دلیل اینکه این اختلال معمولا در جواب به استرس های محیطی بروز پیدا می کند، در نتیجه باید با روش های مدیریت و درمان استرس فرد را از بروز رفتار های پوست کنی مصون نگه داشت. برای اطلاع از روش سریعدرمان استرسکلیک کنید.

_ ممکن است کاهش استرس با وجود مشغله های بسیار و تنش های روانی کار سختی به نظر برسد به همین دلیل لازم است بهمشاوره کنترل استرسمراجعه کنید.

درمان وسواس های شدید

_ در موارد شدیدتر می توان از یک دوره دارودرمانی برای درمان این اختلال بهره برد. داروهای ضد افسردگی مخصوصا گروه SSRIs در درمان این اختلال موثرهستند. برای اطلاع ازضد افسردگی های سه حلقه ایکلیک کنید.

_همچنین درمان شناختی رفتاری و روانکاوی نیز می تواند برای درمان این اختلال مورد استفاده قرار گیرد که از مؤثرترین درمان ها محسوب می شوند و اثرات دائمی دارند. چنین روش هایی باید با نظارت مشاور متخصص صورت بگیرد.

سؤلات متداول

علت کندن پوست انگشتان دست چیست؟

کندن پوست انگشتان دست بسته به شدت آن و میزان آسیبی که وارد می کند می تواند نشانه ای از اختلال وسواس پوست کنی باشد که بیشتر به خاطر استرس و شرایط بحرانی بروز می کند. علت دیگر آن نیز می تواند خشم زیاد و یا افزایش دوپامین باشد.

علت کندن پوست دست در کودکان چیست؟

این وسواس در کودکان ممکن است به صورت رفتاری تکراری و عادت باشد علت دیگر وجود استرس و اضطراب در آن هاست. برای تشخیص و از بین بردن عادت های مضر در کودکان با مشاوره کودک م کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تشخیص و درمان وسواس می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع:منبع:وسواس پوست کنی | تشخیص و نحوه درمان

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

پوست ,کنی ,های ,وسواس ,اختلال ,کندن ,پوست کنی ,کندن پوست ,وسواس پوست ,درمان وسواس ,که به ,برای اطلاع بیشتر

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
jooghanhabook backlinkjunk emtiaquire liramacdia prozhedownload likecapmoulds shakhsaranc raayco industrialengineer visualbasic-proje