داروهای ضد استرسیا اضطراب به صورت کلی برای کنترل و کاهشاضطراب تجویز می شوند. اما آیا این داروها برای درمان کامل اضطراب هم مؤثرند؟ باید گفت متخصصان در ابتدای درمان برای بسیاری از اختلالات اضطرابی از داروی ضد استرس استفاده می کنند؛ چرا که این داروها کمک می کنند تا فرد بتواند در موقعیت درمان حاضر شده و آمادگی لازم برای ادامه درمان را کسب نماید. بنابراین باید گفت هیچ کدام این داروها درمان قطعی نیستند و طولانی شدن مصرف داروهای ضد اضطراب بیمار را با عوارض ناخواسته ای مواجه خواهد کرد. پس باید در مصرف این داروها احتیاط کنید و نظر متخصص را برای ادامه یا قطع دارو جویا شوید.با دریافت مشاوره کنترل استرس برایدرمان استرساقدام نمایید. در ادامه به معرفی انواع داروهای ضد اضطراب پرداخته ایم.

برای دریافت مشاوره در زمینه دارو های ضد استرس و اضطراب می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع:دارو های ضد اضطراب | انواع داروهای ضد استرس

داروهای ضد استرس

مهار کننده های گیرنده بتا مثل پروپرانولول و اکسپرانولول، اگرچه ضد اضطرابی نیستند اما می توانند برای مبارزه با نشانه های جسمانی اضطراب مثل تپش قلب و تندتر کار کردن قلب و کاهش علائم اختلالات اضطرابی موثر باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینهاختلالات اضطرابیکلیک کنید. از جملهداروهای ضد استرسمی توان به موارد زیر اشاره داشت:

_باربیتورانت ها

_بنزودیازپین ها

_کاربامت ها

_آنتی هیستامین ها

_داروهای اپیوییدی

_ضد افسردگی ها (برای اطلاع از انواعداروهای ضد افسردگیکلیک کنید.)

داروهای ضد استرس | باربیتورات ها

باربیتورات ها مستقیما بر مهار اضطراب فعالیت می کنند که باعث ایجاد آرامش می شود. احتمال سوء مصرف این داروها بالاست. مشاهدات بسیاری حاکی از این است که این داروها به عنوان درمان اضطراب در کوتاه مدت و بی خوابی مفید است. اما تنها در زمانی تجویز می شوند که داروهای بنزودیازپینی نتوانند به خوبی عمل کنند. برای اطلاع از روش هایدرمان اضطرابکلیک کنید.

داروهای ضد استرس |بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها برای طول مدت کوتاهی به منظور ناتوان کردن مکانیزم اضطراب تجویز می شوند. این داروها همچنین به منظور کنترل دوره های پنهان که توسط داروهای دیگر به وجود می آیند نیز تجویز می شوند. آن ها به منظور درمان طیف وسیعی از نشانه ها و شرایط، به عنوان خط مقدم درمان های سریع به کار گرفته می شوند. اگر مصرف این داروها بیشتر از دو هفته به شرط مصرف روزانه، شکل بگیرد، افراد را دچار نوعی وابستگی به دارو می کند. آلپرازولام نوعی از این داروهاست. برای آشنایی باآلپرازولامکلیک کنید.

به بیان دیگر داروهای ضد استرس می تواند نوعی اعتیاد برای افراد ایجاد کند. همچنین ممکن است در برایر دارو تحمل ایجاد شود و نیاز باشد تا پس از طی دوره ای دوز آن افزایش پیدا کند تا کارایی آن بیشتر و یا مانند روز اول شود. البته ریسک سوء مصرف در آن ها از باربیتورات ها کمتر است. بنزودیازپین ها می توانند اثرات فیزیولوژیک و رفتاری و شناختی را برای افراد به وجود آورند.

داروهای ضد استرس | انواع بنزودیازپین ها

کلرودیازپوکساید(لیبریوم) (برای کسب آگاهی در زمینهکلرودیازپوکسایدکلیک کنید.)

آلپرازولام(زاناکس)

برومازپین (لکتوپام)

کلونازپام(کلونوپین، ریوتریل) (برای کسب آگاهی در زمینهکلونازپامکلیک کنید.)

کلروزپات

دیازپام

لورازپام (برای کسب آگاهی در زمینهلورازپامکلیک کنید.)

فلورازپام

تمازپام

اگزازپام(برای کسب آگاهی در زمینهاگزازپامکلیک کنید.)

تریازولام

داروهای ضد استرس و به خصوص بنزودیازپین ها باید در یک دوز مشخص تجویز شوند. دوزهای بالاتر می توانند باعث مشکلات مربوط به خواب شوند و منجر به بی خوابی در افراد شوند. برای اطلاع ازدرمان بی خوابیکلیک کنید.

کاربامت ها

کاربامت ها از داروهای ضد استرس هستند و به عنوان گزینه مطمئن تر نسبت به باربیتورانت ها در نظر گرفته می شوند. مانند باربیتورات ها، افزایش دوز و مصرف خودسرانه می تواند موجب شود تا اوردوز (Over dose) اتفاق بیفتد.

آنتی هیستامین ها

هیدروکسیزین دارویی از خانواده داروهای ضد استرس و آنتی هیستامین هاست که به صورت کلی کاربرد کلینیکی دارد. علاوه بر کاربردهای کلینیکی و داخلی، این دارو به عنوان ضد اضطراب نیز تجویز می شود. و برای کم کردن اضطراب و تنش برای درمان به کار برده می شود. هیپدروکسیزین درمقابل بنزودیازپین ها در درمان اضطراب فراگیر با اثرات جانبی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای اطلاع ازاضطراب فراگیرکلیک کنید.

کلروپنیرامین دفین هیدرامین هم به عنوانداروهای ضد اضطرابتجویز می شوند اما این داروها با توجه به عوارضی که دارند، مثل خواب آلودگی و توهمات خواب، کمتر تجویز می شوند.

داروهای اپیوییدی

داروهای اپیوییدی بیشتر به عنوان ضد درد تجویز می شوند تا داروهای ضد استرس. اما اخیرا تحقیقات زیادی نشان داده اند که این داروها علاوه بر مهار کردن درد در درمان افسردگی، وسواس، و دیگر بیماری های مرتبط با اضطراب نیز کاربرد دارد. این داروها احتمال بالای سوء مصرف و اعتیاد را دارد. بسیاری از افراد مصرف کننده این داروها، به دلیل سطح بالای مهارکردن درد و اضطراب و دیگر نشانه ها، همه ساله به آن ها وابسته می شوند. پیشنهاد می کنیم مقالهافسردگیووسواسرا مطالعه کنید.

افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی بیشتر از دیگران مستعد اعتیاد و سوء مصرف هستند. اکثرا افراد این داروهای ضد استرس را به صورت غیرقانونی به دست آورده و به دلیل توان این داروها در بالا بردن خلق و حالات یوفوریایی (سرخوشی)، در بازارهای آزاد و به صورت دستکاری شده مصرف می شوند.

به دلیل پتانسیل این داروها برای وابستگی و سابقه اوردوز (Over dose) برای مصرف کنندگان، تجویز داروهای اپیوییدی برای بیماری های روانشناختی معمولا غیرمعمول است و اغلب از جامعه پزشکی طرد شده است.

داروهای ضد افسردگی برای درمان اضطراب

داروهای ضد افسردگی می توانند اضطراب را کم کنند و مهارکنندگان بازجذب سروتونین نیز می توانند موجب کاهش اثرات بیماری های اضطرابی شود و هردو در دسته ی داروهای ضد استرس محسوب می شوند. استفاده از داروهای ضد افسردگی بسیار رایج است و مزایای زیادی دارد، زیرا که این داروها علاوه بر اضطراب، افسردگی را کاهش می دهند. این دو بیماری معمولا با هم روی می دهند و افرادی که مشکلات اضطرابی دارند دچار افسردگی نیز هستند.

استفاده از داروهای ضد استرس چه تأثیری دارد؟

داروهای اعصاب و روان علائم بیماری و اضطراب شما را کاهش می دهند؛ اما به هیچ وجه نمی توان به منظور درمان قطعی از آن ها استفاده کرد. چنین داروهایی اثرات کوتاه مدت دارند و عوارض آن ها مشکلات جدیدی را به وجود می آورند. علاوه بر این در صورت قطع مصرف ممکن است با بازگشت علائم مواجه شوید. به همین دلیل توصیه می شود از روش های غیر دارویی مانند روان درمانی و درمان شناختی رفتاری استفاده کنید. چنین درمان هایی را می توانید زیر نظرمشاوره کنترل استرسبه بهترین نحو به کار ببرید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره و درمان اضطراب و استرس می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع:دارو های ضد اضطراب | انواع داروهای ضد استرس

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

ضد ,داروهای ,ها ,اضطراب ,استرس ,درمان ,داروهای ضد ,ضد استرس ,این داروها ,می شوند ,تجویز می ,مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی ,برای دریافت مشاوره

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
adspopup bagheri4 ezaeemce kasbine star-media frektaleanar andirod-project forexman41 beard-oil samteknik