پرومتازین(Promethazine) علاوه بر خاصیت آرام بخش بودن، جهت درمان اضطراب، آلرژی و . کاربرد دارد. این دارو ممکن است عوارضی داشته باشد به همین دلیل از مصرف خود سرانه ی آن اجتناب کنید و حتما با پزشک خود م کنید تا گرفتار عوارض جبران نا پذیر آن نشوید. داروی پرومتازین به صورت شربت و آمپول می باشد، این دارو به خوبی از راه خوراکی و محل تزریق جذب می شود. مدت زمان جذب این دارو از راه خوراکی ۱۵ الی ۶۰ دقیقه است و از راه تزریق عضلانی تقریبا ۲۰ دقیقه طول می کشد. در ادامه به کاربرد، نحوه ی مصرف و عوارض این دارو اشاره می کنیم.

برای دریافتمشاوره روانشناسیدر زمینه داروی پرومتازین می توانید با مشاوران مرکز حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :پرومتازین | موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی

موارد مصرف پرومتازین

دارویپرومتازینکاربردهای مختلفی دارد و اغلب برای درمان اضطراب، آلرژی، آبریزش بینی فصلی، تب یونجه، کهیر، اختلالات لابیرنت، سرگیجه، بیماری مسافرت، کنترل حالت تهوع در خانم های باردار و داروی آرام بخش قبل از بیهوشی استفاده می شود. مشاوره ی روانی در کنار مصرف این دارو به درمان اضطراب کمک شایانی می کند. همچنین می توانید به جای مصرف داروهای عوارض دار و کوتاه اثر از راه کارهای ساده ای که در مقاله یدرمان اضطرابگفته شده استفاده کنید.

دستور العمل های مصرف پرومتازین

پرومتازین در سه نوبت در روز به فاصله ی هر ۸ ساعت مورد استفاده قرار می گیرد. حداکثر دوز مصرفی برای بزرگسالان روزانه ۱۵۰ میلی گرم می باشد ولی افراد مسن ممکن است نسبت به این دوز واکنش نشان دهند، به همین دلیل لازم است آن ها دوز کمتری را استفاده کنند. مصرف این دارو برای کودکان زیر دو سال ممنوع است. برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال نیز نباید مقدار مصرف از نصف دوز مصرفی بزرگسالان کند. استفاده از این دارو برای هر بیماری دوز مخصوص به خودش را دارد به همین دلیل نباید خودسرانه مصرف شود و حتما باید براساس تجویز پزشک استفاده گردد.

موارد منع مصرف پرومتازین

در طول درمان از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید و از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید، زیرا این دارو ممکن است باعث بروز واکنش های پوستی به دلیل حساسیت به نور خورشید شود. همچنین استفاده از پرومتازین به دلیل بروز دپرسیون تنفسی خطرناک می باشد و برای کودکان زیر دو سال ممنوع است و نباید استفاده شود، حتی برای استفاده ی کودکان بالای ۲ سال نیز از کمترین دوز موجود باید استفاده شود.

مصرف طولانی مدت این دارو باعث کاهش یا قطع بزاق می شود، به همین دلیل در صورت مصرف طولانی بیمار باید از نظر سالم بودن دندان ها معاینه شوید. همچنین اگر فردی مشکلاتی مانند بیماری کلیوی مثل انسداد گردن مثانه، احتباس ادرار، دپرسیون مغز استخوان، بیماری های قلبی و عروقی، سندروم ری، صرع یا تشنج، نقص عملکرد کبدی، زردی یا یرقان داشت در مصرف داروی پرومتازین باید احتیاط کند و حتما با پزشک خود م کند تا با عوارض مخرب آن مواجه نشود. برای اطلاع از علائم و نشانه هایبیماری صرعکلیک کنید.

عوارض جانبی پرومتازین

داروی پرومتازین ممکن است برای برخی از افراد عوارضی داشته باشد، به همین علت اگر مواردی که در ادامه گفته خواهد شد را در خود یا دیگران مشاهده کردید فورا پزشک خود را در جریان بگذارید. همچنین در دوران بارداری باید با احتیاط مصرف گردد و در دوران شیردهی مصرف آن ممنوع است. در این زمینه توصیه می کنیم مقاله یبایدها و نبایدهای دوران بارداریرا مطالعه کنید.

برخی از عوارض شایع این دارو عبارت است از:

_خواب آلودگی

_سرگیجه

_وزوز گوش

_حساسیت به نور

_هیجان

_رعشه و تکان دادن دست ها

_کاهش هوشیاری به ویژه در کودکان

_تحریک پذیری

_بی قراری از عوارض پرومتازین

_عصبانیت

_از دست دادن مهارت در انجام کار و بی ثباتی

_خستگی مفرط

_خشکی دهان

_تاری دید

تداخلات دارویی پرومتازین

این دارو با برخی از داروهایی که در ادامه گفته می شود تداخل دارد و در صورتی که از داروهای زیر استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

_داروهای مضعف CNS

_داروهای مهار کننده مونوآمینواکسیداز با پرومتازین تداخل دارد.

_ضد افسردگی های سه حلقه ای ( برای اطلاع از انواع داروهایضد افسردگی سه حلقه ایکلیک کنید.)

_داروهایی که باعث ایجاد واکنش های اکستراپیرامیدال می شوند

_داروی لوودوپا

_داروی بروموکریپتین

_داروهای ضد تیروئید

_آلفا آدرنرژیک اپی نفرین

توصیه های دارویی

برای اینکه بتوانید تحریکات گوارشی را به حداقل برسانید بهتر است این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا، آب یا شیر مصرف کنید. برای استفاده از این دارو جهت بیماری مسافرت ترجیحا ۱ تا ۲ ساعت قبل از شروع حرکت استفاده شود. مصرف پرومتازین باید ۱ تا ۲ هفته قبل از زایمان قطع شود تا از بروز یرقان و علائم اکستراپپرامیدال در نوزاد جلوگیری شود.

نباید بیشتر از دوز و مقدار تجویز شده، استفاده شود و از مصرف خودسرانه ی آن جلوگیری شود. در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض یادآوری باید مصرف شود اما اگر زمان مصرف نوبت بعدی پرومتازین رسیده باشد، از نوبت فراموش شده خودداری شود و نباید مصرف بعدی دوبرابر شود.

برای دریافت مشاوره در زمینه داروی پرومتازین می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :پرومتازین | موارد مصرف، عوارض و تداخلات دارویی

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

مصرف ,پرومتازین ,استفاده ,دارو ,عوارض ,های ,این دارو ,به همین ,داروی پرومتازین ,تداخلات دارویی ,ممکن است ,موارد مصرف، عوارض ,تداخلات دارویی پرومتازین ,زمینه داروی پرومتازین

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
chicnerema malketstore mojgan707 caroinstitute dunkir nesdoserreu mohamadrezardz naghshetoranj forpandversca alikoroshi