اعتیاد بهانواع مواد مخدرازجمله معضلاتی است که بسیاری از خانواده ها و جوانان رادچار مشکلات و چالش های بسیار کرده است. متأسفانه وسوسه مصرف مواد مخدر در میان تمام سنین و تمام قشرهای جامعه وجود دارد. تاثیرات منفی و مخرب اعتیاد به قدری زیاد است که نه تنها خود فرد و تمام ابعاد زندگی shy;اش بلکه خانواده و دوستان او را هم کاملا درگیر میshy; کند. وم آگاهی از این مواد و عوارض و پیامدهای آن در جهت پیشگیری از اعتیاد در خانواده ها مشخص می شود. در ادامه به شرح اطلاعاتی پرداخته ایم که می تواند جهت افزایش آگاهی و درمان اعتیاد مؤثر باشد.

برای دریافتمشاوره روانشناسیدر زمینه مواد مخدر و انواع مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :انواع مواد مخدر | معرفی انواع مواد مخدر خطرناک

انواع مواد مخدر | مواد مخدر افیونی چیست؟

انواع مواد مخدریا مواد افیونی به طور کلی از گیاه خشاش یا شیره آن تولید می shy;شوند. تریاک و برخی از این مواد افیونی خاصیت ضد درد و تسکین دارند و گاها در علم پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند؛ اما استفاده نادرست و افراطی از این مواد منجر به اعتیاد و عوارض جبران ناپذیر برای فرد می شود. مواد مخدر به انواع روش های تدخینی، خوراکی و تزریق مورد مصرف قرار می گیرد.

تقریبا تمام مواد مخدر وابستگی جسمانی و روانی ایجاد می کنند و ترک آن ها به تنهایی امکان پذیر نیست. پیشنهاد می کنیم مقالهانواع مواد اعتیاد آوررا نیز مطالعه کنید. در ادامه به دسته بندی انواع مواد مخدر پرداخته ایم.

الف) مواد مخدر یا افیونshy; های طبیعی

انواع مواد مخدر | تریاک

منشاء تریاک گیاه خشخاش است. وقتی با تیغ کاسبرگshy; های آن را برش می shy;دهند عصاره shy;ای از آن خارج میshy; شود. این عصاره را در هوای آزاد خشک میshy; کنند و در نتیجه تریاک به دست می آید. خشخاش به طور کلی گیاهی است متعلق به منطقه آسیای صغیر که حدود 2500 سال قبل در محدوده مدیترانه کشت می شده shy;است.

تریاک در گذشته مصرف دارویی داشته و از آن برای تسکین دردها استفاده می کردند. به دنبال خاصیت شادی بخشی این ماده اعتیاد به آن و مشکلات جسمانی، روانی و اجتماعی بوجود آمد. تریاک یکی از قدیمی shy;ترین و رایج ترین مواد مخدر میshy; باشد.

برای مصرف تریاک هم میshy; توان ان را خورد و هم دود کرد (اصطلاحا تدخین کردن). اما تزریق آن بسیار خطرناک است چراکه مواد نامحلول در آب زیادی دارد و امکان ایست قلبی را در افراد مصرف کننده به وجود می آورد. برای اطلاعات بیشتر بر روی مقالهتریاککلیک کنید.

مورفین در دسته مواد مخدر است

بیش از 11% تریاک از مورفین تشکیل شده shy;است. درصورتی که این ماده طولانی و مداوم مصرف شود، اعتیاد آور است. اساسا عامل اصلی اختلالات و عوارض جانبی که به دنبال مصرف طولانی تریاک اتفاق میshy; افتد، مورفین موجود در آن است. این ماده با تاثیر بر دستگاه اعصاب مرکزی می تواند احساس درد را کاهش دهد و به شدت اعتیادآور است.

البته این ماده بیشتر از هر افیون دیگری استفاده دارویی دارد و توسط پزشکان تجویز میshy; شود. شکل دارویی آن در سه حالت خوراکی (قرص و کپسول)، تزریقی و شیاف وجود دارد و با اینکه این دارو جزء فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است، اما بسیاری از کشورها حتی در سطح مصرف پزشکی نیز به دلیل ترس از اعتیاد آن را ممنوع اعلام کردهshy; اند.

ب) مواد مخدر یا افیونshy; های نیمه مصنوعی

انواع مواد مخدر | هروئین

هروئین از تقطیر مورفین به دست می آید که اصولا به شکل پودر سفید یا قهوهshy; ای روشن یا تیره وجود دارد. گاهی برای کاهش درد تجویز پزشکی می shy;شود اما غالب موارد مصرف آن تفریحی است. نام آن نیز از واژه یونانی هیرو به معنی قهرمان گرفتهshy; شدهshy; است. استفاده غیرپزشکی از آن تأثیرات مخربی بر کلیه، کبد، قلب و عروق و مغز دارد.

شیوه مصرف آن به سه شکل است، دودکردن (تدخین)، استنشاق (بالاکشیدن با سوراخ بینی که معمولا پس از 10 تا 15 دقیقه پس از این شکل مصرف اثرگذاری شروع میshy; شود) و تزریق که به دو شکل عضلانی و تزریق داخل رگ انجام میshy; گردد.

سرعت اثرگذاری تزریق عضلانی 5 تا 8 دقیقه بعد است و درمورد تزریق درون رگ، 7 تا 8 ثانیه که به دلیل شدت و تاثیرگذاری سریع، شیوه بسیار شایعی بین مصرف shy;کنندگان است و عوارض بسیار شدیدی را نیز در بر دارد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه علائم، عوارض و ترک مقالههروئینرا مطالعه کنید.

ج) مواد مخدر یا افیونshy; های مصنوعی

انواع مواد مخدر | متادون

متادون ماده شبه مخدر صنعتی است که در جهت کاهش علائم ترک هروئین و دیگر مواد مخدر به کار میshy; رود به این صورت که عوارض جسمی و روانی ناشی از ترک را کم میshy; کند، میل به مصرف مجدد را مهار یا کم میshy; کند و نئشگی ناشی از استعمال مواد مخدر را کاهش میshy; دهد و بنابراین بیشتر کاربرد آن پزشکی است.

متادون معمولا در ترک مواد مخدر مورد استفاده قرار می گیرد و با نظر پزشک و به عنوان جایگزینی برای مواد مخدر تجویز می شود. اما نکته ای که وجود دارد، متادون خود اعتیاد آور است و در صورت مصرف خودسرانه موجب وابستگی می شود.

فرآیند ترک آن نیز همانند اعتیادهای دیگر به مداخلات تخصصی نیاز دارد. برای اطلاع از بهترینروش ترک متادونکلیک کنید.

پتیدین جزئی از مواد مخدر

این ماده نیز یک داروی مخدر شبه تریاک است که برای درما ن دردهای متوسط تا شدید تجویز می گردد. در گذشته از محبوب shy;ترین داروهای پزشکی برای کاهش درد محسوب می شده. شیوه مصرف آن نیز خوراکی، تزریق داخل رگ و تزریق عضلانی می shy;باشد. این مخدر به صورت آمپول عرضه می شود و مصرف پزشکی دارد. اما سو استفاده از آن عوارض و وابستگی ایجاد می کند. برای اطلاع از عوارض آن می توانید مقالهپتیدینرا مطالعه کنید.

برخی دیگر از انواع مواد مخدر در اصلاح عام

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، موادی که از خشخاش به دست می آیند در دسته مواد مخدر قرار می گیرند؛ اما در میان عموم مردم تمام مواد اعتیاد آور به عنوان مواد مخدر شناخته می شوند. در ادامه چند نمونه از مواد اعتیاد معروف به مواد مخدر را معرفی کرده ایم.

انواع مواد مخدر | حشیش

حشیش از رزین گیاه شاهدانه تولید می شود و به صورت تکه های جامد قهوه ای و یا مشکی وجود دارد. این ماده مخدر به همراه سیگار و یا سیگار برگ دود می شود. در روشی دیگر همراه با غذا و یا داخل چای مصرف می شود.

حشیش خاصیت ریلکس کنندگی دارد و حواس شنوایی و بینایی را افزایش می دهد. افراد مصرف کننده معمولا بعد از مصرف اشتهای زیادی پیدا کرده و مدام غذا می خورند که در اصطلاح به آن کَره خوری می گویند.

ماریجوانا

ماریجوانا یا ماده مخدر گل گیاهی است به شکل برگ و از گیاه شاهدانه به دست می آید. این نوع از ماده مخدر میان جوانان طرفداران زیادی دارد و تمزکز، حافظه و یادگیری را در آن ها به میزان زیادی کاهش می دهد. برای اطلاعات بیشتر مقالهماریجوانارا مطالعه کنید.

انواع مواد مخدر | کوکائین

این نوع ماده مخدر از گیاه کوکا تولید می شود و از پختن آن به همراه جوش شیرین ماده مخدر دیگری به نام کراک تولید می کنند. کراک نیز بسیار اعتیاد آور بوده و وابستگی ایجاد می کند.

آمفتامین

آمفتامین یا شیشه داروی محرک شیشه است که موجب افزایش اعتماد به نفس، هیجان زدگی و افزایش هوشیاری می شود. این ماده در صورت مصرف زیاد توهم بسیاری را برای فرد به وجود می آورد و اثرات آن 3، 4 ساعت بعد از مصرف آغاز می شود. در این زمینه مطالعه مقالهآمفتامین و متامفتامینمی تواند مفید باشد.

انواع مواد مخدر | نشانه های اعتیاد کدام اند؟

علائم اعتیاد در فرد مبتلا به اعتیاد روز به روز بیشتر میshy; شود و دلیل آن پدیدهshy; ی درخواست مغز از فرد در جهت افزایش میزان مصرف است چراکه به طور مثال اگر شما ابتدا با روزی 1 گرم تریاک شروع کرده باشید پس از مدتی مغز به آن عادت کرده و دیگر از آن لذت نمیshy; برد و تقاضای مصرف بیشتر برای لذت بردن را دارد.

از نشانه های اعتیاد به مواد مخدر می توان به مواردی همچونسرخ شدن چشم ها، نگاه های مات به مدت طولانی، عدم تعادل در حرکات، کم شدن توجه به نظافت، محل های متعدد تزریق سرنگ در بدن، بی قراری شدید و تغییرات ناگهانی خُلق اشاره کرد.

عوارض خاص اعتیاد به انواع مواد مخدر

تریاک:تب و لرز، بیshy;قراری، تحریک پذیری عصبی، افسردگی، بیshy;خوابی، تشنج، گرفتگی عضلانی، آبریزش بینی، که و عطسه، دلshy;پیچه و اسهال.

مورفین:خستگی، سرگیجه، تغییر اشتها، مشکلات تنفسی، افسردگی و اضطراب.

هروئین:تهوع یا استفراغ پس از اولین مصرف که به مرور از بین می shy;رود، بیshy;خوابی، زودانزالی و کاهش میل جنسی در مردان، عفونت دریچه قلب و ششshy; ها، آسیب کبدی و کلیوی، افسردگی، اختلالات شخصیتی، بیshy; نظمی در عادت ماهانه ن، همچنین مصرف زیاد باعث اوردوز میshy; شود

متادون:احتمال یبوست پس از اولین مصرف، توهم، چرب shy;شدن کبد، خوابshy; آلودگی، قطع عادت ماهانه در ن، اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی، کاهش فشار خون، تهوع و استفراغ، افزایش وزن، اختلال حافظه

پتیدین:تشنج و هذیان، سرگیجه، خواshy;ب shy;آلودگی، سردرد، تنگ shy;شدن مردمک چشم و تپش قلب.

حشیش:احساس سردگمی، پارانوئید و بدگمانی، جنون، کاهش یادگیری و حافظه، اختلال در حرکت، افسردگی، اضطراب

ماریجوانا:خشکی دهان، افزایش اشتها، سرفه، عفونت مجاری تنفسی، برونشیت، آسیب به ریه ها، پارانوئید، افزایش فشار خون

کوکائین:مشکلات تنفسی، آسیب به ریه، سکته قلبی، تشنج، توهم، خشونت، کاهش شدید وزن

آمفتامین:اضطراب، افسردگی، خستگی، اختلال در بینایی، سرگیجه، آسیب به حافظه، خشکی دهان، احتمال مرگ ناگهانی، وحشت زدگی

عوارض روانی اجتماعی و عملکردی اعتیاد به انواع مواد مخدر

_بالا رفتن ناگهانی و بیش از حد مخارج فرد

_خلق نامتعادل، لحظه ای خندان و لحظه دیگر گریان

_ضعف عملکرد فردی حتی در سطح بهداشت شخصی

_انزوا و از بین رفتن روابط صمیمی

_تحریک پذیری عصبی

_زودرنجی

_افت تحصیلی

_دستشویی و حمام طولانی

_ابتدا احساس سرخوشی دارند و بعد احساس افسردگی

ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر

ترک اعتیاد به مواد مخدر با انواع روش های اصولی و غیر اصولی صورت می گیرد. بسیاری از معتادان از روش سنتی (یابویی) استفاده می کنند. به این صورت که مصرف مواد مخدر را به یک باره کنار می گذارند. در این روش به دلیل بروز علائم ترک اعتیاد مانند نئشگی و بدن درد، فرد مصرف کننده به احتمال بسیار بالایی به سمت مصرف مواد باز می گردد.

در روشی دیگر فرد مواد مخدر را به تدریج و با کاهش میزان آن به صورت هفتگی ترک می کند. در این روش نیز احتمال بازگشت به مصرف بالاست. در کمپ های ترک اعتیاد از روش های سم زدایی و ترک با دارو استفاده می کنند.

نگرش های ناخوشایندی نسبت به کمپ های ترک اعتیاد وجود دارد که افراد را از مراجعه به آن ها باز می دارد. در این صورت استفاده از مشاوره ترک اعتیاد می تواند بهترین گزینه برای ترک و کاهش علائم آن باشد. مشاوره ترک اعتیاد با تجویز داروهای جایگزین و روش های روان درمانی شما را از وابستگی جسمانی و روانی رها می سازد.

همچنین جهت جلوگیری از بازگشت به مصرف مواد مخدر لازم است تا هفته ای چند بار به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنید. برای اطلاعات بیشتر بر رویمشاوره ترک اعتیادکلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه مواد مخدر و انواع مواد مخدر می توانید با مشاوران مرکز روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :انواع مواد مخدر | معرفی انواع مواد مخدر خطرناک

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

مواد ,مخدر ,مصرف ,اعتیاد ,انواع ,ترک ,مواد مخدر ,انواع مواد ,می شود ,مخدر | ,ترک اعتیاد ,برای اطلاعات بیشتر ,مخدر خطرناک انواع

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
rice-irangoogle drayegh7 daucimyse taminotabasi parastooic keylocvfgage dlfari sharefarang jertas yazdtechno