تقویت مهارت گوش دادناز چه راه هایی امکان پذیر است؟ مهارت گوش دادن، از آن دست مهارت هایی است که با تمرین و تکرار می توانیم آن را در خودمان تقویت کنیم. این مهارت، در تقویت روابط اجتماعی، موفقیت شغلی و کیفیت ارتباط ما با دیگران موثر است و می تواند نقش پررنگی در بهبود آن ها داشته باشد. علاوه بر این ها، تقویت مهارت گوش دادن در دانش آموزان و یا حتی کودکان می تواند درجه علمی و اجتماعی آن ها را بالا ببرد و آن ها را به مسیر متفاوتی در بزرگسالی هدایت کند. برای آنکه از روش هایتقویت مهارت گوش دادن بیشتربدانید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. هم چنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در موردروابط اجتماعیکلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تقویت مهارت گوش دادن می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره۹۰۹۹۰۷۵۲۲۸و از تهران با شماره۹۰۹۲۳۰۵۲۶۵تماس بگیرید.

منبع :تقویت مهارت گوش دادن | با چند تکنیک ساده

مهارت گوش دادن چیست؟

گوش دادن یعنی این که فرد بتواند در حین ارتباط با فرد دیگر، پیام هایش را درست و خوب بفهمد و آن ها را درک کند. در واقع مهارت گوش دادن چیزی فراتر از شنیدن صرف است و نیازمند درگیر شدن بیشتر در فرایند ارتباطی است. اگر فردی این مهارت را نداشته باشد و یا تلاشی برای تقویت آن نکند، ممکن است دچار سوء تفاهم بشود و یا پیام های اطرافیانش را خوب نفهمد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در موردمهارت گوش دادنکلیک کنید.

فرق گوش دادن با شنیدن

همان طور که گفته شد گوش دادن و شنیدن دو فرایند متفاوت هستند. گوش دادن یک فرایند اختیاری است که با توجه، دقت و تمرکز همراه است. هدف در گوش دادن این است که متوجه پیام و انتقال مطلب شویم و آن را درک کنیم.

اما شنیدن به این معنی نیست. شنیدن یک امر غیر ارادی و فیزیولوژیک است. دقت، توجه و تمرکز فرد را به دنبال ندارد و هدفمند نیست. مثل شنید صدای پرندگان، موسیقی در حال پخس در یک رستوران و صدای ماشین ها. در یک ارتباط موثر افراد به یکدیگر گوش می دهند نه اینکه تنها حرف های هم را بشنوند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در موردارتباط موثر و موفقکلیک کنید.

تقویت مهارت گوش دادن چه فایده ای دارد؟

تقویت مهارت گوش دادندر زندگی اجتماعی امروزی، قطعا فوایدی برای ما دارد. چند مورد از فواید خوب گوش دادن عبارتند از:

- تمرکز روی صحبت های دیگران و پیام های ارسالی آن ها

- درست فهمیدن، برداشت صحیح و درک خوب از پیام

- تشویق طرف مقابل به بیان صادقانه و آزادانه مطالب

- بهبود و تقویت روابط فرد با دیگران ( برای آگاهی ازمهارت های ارتباطیکلیک کنید)

- افزایش کیفیت روابط اجتماعی

- بیشتر شدن تفاهم های اجتماعی و کاهش تفاوت ها

- جلوگیری از سوءتفاهم ها

- بالا رفتن قدرت یادگیری

- افزایش خود آگاهی و وسعت بخشیدن به شناخت دیگران (برای کسب اطلاعات بیشتر در موردمهارت خودآگاهیکلیک کنید)

راهکارهایی برای تقویت مهارت گوش دادن

برای این بتوانید یک شنونده خوب باشید نباید تمرین را فراموش کنید. این مهارت دقیقا مثل مهارت فن بیان، نیاز به تکرار و استمرار دارد. در زیر چند راهکار برای تقویت مهارت گوش دادن آورده ایم:

تقویت مهارت گوش دادن :صبور باشید

وقتی شخص دیگری در حال صحبت کردن است، با دقت گوش دهید تا دقیقا متوجه صجبتش شوید. وسط حرفش نپرید، جمله اش را ادامه ندهید و حرفش را قطع نکنید. این امر باعث می شود که فرد مقابل بیشتر احساس درک شدن و پذیرفته شدن را از جانب شما دریافت کند.

تقویت مهارت گوش دادن :راحت باشید

سعی نکنید کار خارق العاده ای انجام بدهید. راحت باشید و اجازه بدهید گوینده در کنارتان احساس راحتی کند. نیازها، علایق و سلائق طرف مقابلتان را در نظر بگیرید. خیره نشوید اما تماس چشمی را هم فراموش نکنید. بهتر است از لبخند هم استفاده کنید و یا سرتان را جهت موافقت تکان دهید تا گوینده متوجه گوش دادن شما بشود.

تقویت مهارت گوش دادن :همدلی کنید

سعی کنید از زاویه دید گوینده به قضیه نگاه کنید و خودتان را جای او بگذارید. دیدگاه های خودتان را کنار بگذارید و از نگاه او، تمام جوانب را بسنجید. هیجانات فرد را مقابلتان را بشناسید و تلاش کنید تا آن ها را درک کنید.

بهبود مهارت گوش دادن : به لحن گوینده توجه کنید

به حجم، لحن و نحوه صحبت کردن گوینده توجه داشته باشید. این ها مواردی هستند که می توانند تکمیل کننده حرف هایشان باشند و پیام ها را بهتر به شما متنقل کنند. از زیر و بم کردن صدا، بلند یا آرام حرف زدن و مواردی مثل این می توانید متوجه اهمیت موضوع ها شوید.

بهبود مهارت گوش دادن : سوال بپرسید

خودتان را مجبور کنید خوب گوش بدهید تا بتوانید سوال بپرسید. سوال پرسیدن می تواند به شما کمک کند تا مهارت گوش دادن را در خودتان تقویت کنید. به حرف هایش عکس العمل نشان بدهید و اگر جایی ابهام دارید بپرسید. ابهام می تواند حواستان را پرت کند و اجازه ندهد خوب گوش کنید. البته سوال پرسیدن هم باید به شیوه درستی انجام شود تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقالهآداب سوال پرسیدنمراجعه کنید.

تقویت مهارت گوش دادن : یادداشت برداری کنید

نوشتن جزوه، نت برداری و یادداشت برداری می تواند تمرکز شما را در گوش دادن بالا ببرد و شما را مجبور کند خوب گوش دهید. هر جایی که احساس می کنید مهم است و نیاز به نوشتن دارد، بنویسید و رویش خوب فکر کنید تا به خوبی متوجه پیام های ارسالی گوینده شوید.

تقویت مهارت گوش دادن در کودکان

کودکان می توانند گزینه خوبی برای تقویت مهارت گوش دادن باشند. می توانید با استفاده از فیلم، بازی یا تمرین های ساده، این مهارت را در آن ها تقویت کنید. تا بتوانند از همان سنین ابتدایی ارتباطات سالم و عمیقی را با دیگران شکل دهند. در ادامه به چند راهکار در این زمینه اشاره کرده ایم:

مهارت گوش دادن | گوش دادن به صدای داستان

داستان ها را به صورت صوت در بیاورید و برایشان پخش کنید. از آن ها بخواهید در پایان داستان، خلاصه ای از آن را برایتان بازگو کنند. هدف در اینجا این است که کودک به یک تمرکز نسبی برای گوش دادن برسد.

مهارت گوش دادن | پخش صداهای طبیعی

در این جا می توانید صدایی از خش خش برگ ها، ورق زدن کتاب، ترمز ماشین و . ضبط کنید و برایشان پخش کنید. از آن ها بخواهید اسم هر یک را بگویند و بتوانند آن ها را از هم تشخیص بدهند.

مهارت گوش دادن | شعرخوانی و قصه گویی

برای کودکان کتاب بخوانید و داستان تعریف کنید. در انتها از آن ها بخواهید تا نقد کنند و درباره شخصیت ها صحبت کنند. با این کار می توانید روحیه نقد و گوش دادن انتقادی را نیز در آن ها تقویت کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه تقویت مهارت گوش دادن می توانید با مشاوران مرکز روان شناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره۹۰۹۹۰۷۵۲۲۸و از تهران با شماره۹۰۹۲۳۰۵۲۶۵تماس بگیرید.

منبع :تقویت مهارت گوش دادن | با چند تکنیک ساده

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

دادن ,مهارت ,تقویت ,ها ,های ,یک ,گوش دادن ,مهارت گوش ,تقویت مهارت ,آن ها ,می توانید ,برای تقویت مهارت ,کنید تقویت مهارت ,منبع تقویت مهارت ,زمینه تقویت مهارت

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
vistasazehn dodaporvay lordegandarbast etemadbenafs fanooskhialct minosgraphic instrucenter drgolestan alsojde nikposh