نوزادان در ابتدای تولد بیشترین میزان خواب را دارند و این میزان به تدریج در طول رشد کاهش می یابد.خواب نوزادعلاوه بر اینکه انرژی او را ذخیره می کند، از جهت تأثیر بر رشد مغز نیزبسیار اهمیت دارد. خیلی از والدین در ابتدا در مورد اینکه خواب نوزاد چگونه و به چه میزان باید باشد، دچار چالش می شوند. از این رو بسیاری از مادران برای دانستن اینکه نوزادشان چقدر نیاز به خواب دارد و در چه مواقعی باید به متخصص مراجعه کنند، کنجکاو هستند. برای اینکه در این باره اطلاعات بیشتری کسب نمایید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خواب نوزاد می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :خواب نوزاد | زمان و میزان نیاز به خواب در نوزادان

میانگین زمان خواب نوزاد

به طور متوسطخواب نوزادچیزی در حدود 14 تا ساعت در شبانه روز می باشد. نوزادان غالباً دارای چهار دوره خواب در هر 24 ساعت هستند و در طول روز به حداقل 2 بار خواب میان روزی نیاز دارند.

میزان خواب نوزاد در دوره های مختلف رشد

میزان خواب نوزاد در ماه های مختلف تغییرات زیادی می کند. به خصوص در ماه های اول به دلیل سرعت بیشتر رشد نوزاد، سرعت ا تغییر الگوهای خواب نیز بیشتر است.

تولد تا سه ماهگی

نوزاد از تولد تا سه ماهگی به حدود 16 تا ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد که الگوی آن به تدریج تغییر می کند.

ماه اول:حدوداً 8 ساعت در روز و 8-9 ساعت در شب می خوابد. هیچ الگوی خاصی برای خواب خود ندارد و تنها چند دقیقه بعد از چندین ساعت خواب برای خوردن شیر و بیدار می ماند.

ماه دوم:حدود 6-7 ساعت در روز و 8-9 ساعت در شب می خوابد. تا حدودی بین شب و روز بیشتر تمایز قائل شده و اکثراً شب را با چشمان بسته می گذراند.

ماه سوم:در این دوره هشیاری اش نسب به محیط بیشتر شده است. حدود 2 تا 4 بار یا بیشتر در روز می خوابد. احتمالاً یکی دو بار در شب برای شیر خوردن بیدار می شود.

سه ماهگی

نوزادان در سه ماهگی به حدود 14 تا 16 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند (حدود 4-5 ساعت در روز و 10-11 ساعت در شب). معمولاً یک یا دو بار بین آن بیدار می شوند. اکثر نوزادان در این سن شب ها می توانند 6 تا 8 ساعت متوالی بخوابند. این میزان در چهار ماهگی در کنارخواب های میان روزی به 9 تا 12 ساعت، می رسد.

شش ماهگی

در شش ماهگی نوزاد حدود 14 ساعت در شبانه روز به خواب احتیاج دارد. کودکان به طور معمول حدود 9 تا 11 ساعت در شب می خوابند. چرت زدن آن ها در طول روز تبدیل به یکی در صبح و دیگری در بعد از ظهر می شود، هرچند هنوز برخی از کودکان 3 یا 4 بار در روز چرت می زنند.در این سن، می توانید واکنش خود به نوزادی که در طول شب بیدار شده و گریه می کند را تغییر دهید.

می توانید به نوزادان این سن 5 دقیقه وقت بدهید که خودش آرام شود و دوباره به خواب برود. اگر این کار را نکرد، می توانید بدون بلند کردن او از روی گهواره، آرامش کنید (با خواندن لالایی با صدای آرام و مالیدن پشتش)، بعد او را ترک کنید، مگر این که به نظر برسد که نوزاد مریض است. ممکن است نشانه هایی ازاضطراب جدایی کودکاندر این دوره مشاهده کنید برای برطرف کردن آن می توانید ازمشاوره کودکاستفاده نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورداضطراب جداییو دریافتمشاوره کودککلیک کنید.

نه ماهگی

در 9 ماهگی نوزاد حدود 13 تا 14 ساعت از کل شبانه روز را به خواب احتیاج دارد. تقریباً سه چهارم نوزادان بین نیمه شب تا ساعت 5 صبح را می خوابند، برخی دیگر تمام شب را به طور متوالی حدود 10 الی 11 ساعت را می خوابند. احتمالاً کودک دو بار در روز چرت می زند. هم چنین ممکن است مشکل در به خواب رفتن و یا پریدن از خواب به علت ترس از جدایی در این زمان دیده شود.

برای مراقبت بهتر از کودک و یادگیری روش هایخواباندن نوزادوآرام کردن نوزادکلیک کنید.

دوازده ماهگی

در 12 ماهگی نیاز کودک به خواب حدود 13/5 ساعت خواب در شبانه روز است. خواب او در هنگام شب هم چنان 10 تا 11 ساعت است و دو وعده چرت در روز، البته با مدت زمانی کوتاه تر دارد.

راهکارهایی برای تنظیم ساعات خواب نوزاد

برای تنظیم ساعات خواب نوزاد می توانید از راهکارهای ارائه شده در زیر استفاده نمایید:

_ به او فرصت دهید، خواب های کوتاه مکرر داشته باشد.

_ به او یاد دهید بین شب و روز تمایز قائل شود. برای مثال می توانید در طول روز در تعامل با او فعال تر باشید، با او بیشتر بازی کرده و حرف بزنید. در طول شب در زمان بیداری می توانید با کم کردن صدای محیط و نور اطراف، رفتارهایی مثل نوازش کردن آرامش او را بیشتر کنید، و بازی و فعالیت کمتری با نوزاد داشته باشید.

_ نشانه های خستگی کودک را شناسایی کنید. در هنگامی که آمادگی خواب دارد او را بخوابانید.

_ یک برنامه مشخص برای زمان خواب کودک فراهم کنید.

_ وقتی نوزادتان بیدار است اما احساس خواب آلودگی دارد او را در تختش قرار دهید. چرا که اگر کودک برای مدت طولانی با وجود خواب آلودگی بیدار بماند می تواند در به خواب رفتن دچار مشکل شود.

درجه حرارت مناسب اتاق برای خوابیدن نوزاد

در اتاق نوزاد یک دماسنج روی دیوار نصب کنید. حرارت اتاق باید بین 24 تا 25 درجه سانتی گراد باشد. هوای اتاق نباید خیلی سرد باشد. سرد بودن اتاق انرژی کودک را می گیرد. همچنین دمای خیلی زیاد باعث کم آبی بدن نوزاد و بروز مشکلات خواب نظیر بی خوابی در او می شود. به همین خاطر از پوشاندن لباس زیاد به کودک خودداری کنید و به جای آن دمای اتاق را تنظیم کنید.

برای آگاهی از روش هایدرمان بی خوابی نوزادانکلیک کنید.

کلام آخر

توجه به میزان ساعت و کیفیت خواب نوزادان در سلامت آن ها نقش بسیار مهمی ایفا می کند. با این حال همه نوزادان شبیه به هم نیستند و بنا به خلق و خو و شرایط محیطی می توانند دچار عادات متفاوتی شوند. شب بیداری های زیاد و بی قراری های مفرط نوزادان معمولاً ریتم زندگی والدین را به هم می ریزد و آن ها را دچار کلافگی بسیاری می کند. اگر تمام اقدامات لازم را برای خواباندن درست کودک انجام می دهید اما او دائماً بی قرار است یا مرتباً از خواب بیدار می شود لازم است که وضعیت کودک خود را با یک پزشک اطفال نیز در میان بگذارید. در صورتی که مشکل پزشکی خاصی وجود نداشته باشد، با استفاده از تکنیک های روانشناسی و مراجعه به روانشناس کودک نیز می توانید در بهداشت خواب کودک و افزایش کیفیت آن به او کمک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه خواب نوزاد می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :خواب نوزاد | زمان و میزان نیاز به خواب در نوزادان

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

خواب ,ساعت ,نوزاد ,روز ,شب ,کودک ,خواب نوزاد ,به خواب ,می توانید ,ساعت در ,خواب در ,برای تنظیم ساعات ,مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی ,برای دریافت مشاوره

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
andishmelk kavirnegareeh norollahjamali ariaparsi2019 pakab77 shabshab mattresssabricd forward98 bargriz steeppatzhila