افراد به خصوص والدین پس از به دنیا آمدن فرزندشان به طور غریزی میل به در آغوش کشیدن، نوازش وبوسیدن نوزاددارند. اما برای بسیاری از پدر ومادرها این سوال مطرح می شود که آیا ممکن است بوسیدن نوزاد ضررهایی برای او داشتهباشد؟ آیا این کار در فرایند رشد سالم کودک کمکی به او می کند؟ متخصصین کودک برقراری رابطه عاطفی صمیمانه با نوزاد از طریق اعمالی نظیر نوازش و بوسیدن را برای رشد هیجانی او ضروری می دانند. با این حال رعایت برخی نکات بهداشتی و سلامتی در این میان ضروری است. در غیر این صورت ممکن است مضرات بوسیدن نوزاد از فواید آن بیشتر شود. اگر به دنبال اطلاعات دقیق تری در این باره هستید، ما در ادامه مقاله توضیحات بیشتری در مورد فواید و ضررهای بوسین نوزاد ارائه کرده ایم، که مطالعه آن می تواند برایتان سودمند باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه بوسیدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :بوسیدن نوزاد | فواید و ضرر های بوسیدن نوزاد

بوسیدن نوزاد

بوسیدن یک نوع نوازش لمسی است. به دلیل حساسیت بالای نوزاد باید تاثیرات مثبت و احیانا منفی این نوع نوازش ها را بر نوزاد بدانیم. بوسه می تواند هم بر روح و هم بر جسم نوزاد تاثیرات عمیقی بگذارد. این تاثیرات می توانند موقتی، عمیق و یا طولانی مدت باشند. در ادامه به فواید کوتاه مدت و بلند مدت بوسیدن در ابعاد جسمانی و روانی اشاره خواهیم کرد.

فواید کوتاه مدت

بوسیدن نوزاداگر به صورت لمس کوتاه مدت نوزاد همراه با در آغوش کشیدن او باشد می توان در کاهش سطح هورمون استرس کودک تاثیرگذار باشد. ذوق زدگی و خنده لحظه ای کودک بعد از بوسیده شدن نشان از احساس شادی و رضایت اوست و در این حالت دوپامین (انتقال دهنده عصبی شادی) بدنش افزایش می یابد. این موضوع با تحقیقات پزشکی به اثبات رسیده است که بوسیدن نوزاد و به طور کلی برقراری ارتباط عاطفی عمیق با او به تقویت دستگاه ایمنی کمک می کند و باعث می شود بدن وی در برابر بیماری ها نسبت به نوزادانی که از چنین امکانی بهره مند نبوده اند مقاوم تر شود.

فواید بلند مدت

بوسیدن در دراز مدت باعث رشد هوش هیجانی نوزاد می شود. هوش هیجانی به معنای قابلیت درک احساسات و ابراز همدلی با دیگران است، بیشتر به صورت اکتسابی به فرد منتقل می گردد و وراثت سهم اندکی در این ماجرا دارد. بنابراین والدین و اطرافیان با ابراز مناسب احساسات خود به کودک می توانند سهم به سزایی در رشد هوش هیجانی او داشته باشند. هم چنین نوزادانی که مورد نوازش لمسی قرار گرفته اند در بزرگ سالی به خیلی از عارضه هایی که بچه های بی سرپرست یا بد سرپرست دچار شده اند مبتلا نمی شوند. برای مثال نداشتن تجربه لمسی به صورت نوازش شدن و بوسیده شدن در نحوه شکل گیری دلبستگی در کودک اثر گذاشته و می تواند تا سال های سال نحوه برقراری ارتباطی او با دیگران را تحت تاثیر قرار دهد و مشکلات ارتباطی زیادی را به همراه بیاورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورددلبستگی در کودکانکلیک کنید.

میزان نیاز نوزاد به بوسیده شدن

اینکه هر کودک به چه میزان به بوسیده شدن احتیاج دارد در نوزادان مختلف متفاوت است. هر فرد به خصوص والدینِ نوزاد به صورت غریزی متوجه می شوند که در کجا زیاده روی کرده اند و در کجا کم گذاشته اند. اما اصل کلی در بوسیدن نوزاد و نوازش کردن او این است که این اعمال را متناسب با نیازهای کودک تنظیم کنیم. در واقع بسیاری از اوقات تنها به خاطر علاقه خودمان و تخلیه شدن احساساتمان این کار را انجام می دهیم و اصلا این را در نظر نمی گیریم که فرزندمان چه احساسی دارد.

بهتر است بوسیدن به مقداری انجام شود که کودک احساس آرامش و رضایت از خود نشان دهد و نسبت به این کار متمایل باشد. هنگامی که فرزندتان بی قرار است و نوازش یا بوسیدن او تاثیری در آرام کردنش ندارد تلاش کنید تا نیاز و مشکلش را شناسایی کرده و از روش های دیگری برای آرام کردن دلبندتان استفاده کنید.

برای مراقبت بهتر از فرزندتان و آموختن سایرراه های آرام کردن نوزادکلیک کنید. هم چنین مراجعه بهمشاوره کودکنیز می تواند به شما در برقراری ارتباط بهتر با نوزاد کمک کند.

فواید بوسیدن نوزاد برای اطرافیان

جالب است بدانید که بوسیدن نوزاد برای اطرافیان هم بسیار لذت بخش بوده و به طورکلی سلامت روانی و جسمی آن ها را افزایش می دهد. به عنوان مثال در مورد مادران نشان داده شده است که بوسیدن نوزاد باعث افزایش هورمون اکسی توسین (ماده شیمیایی افزایش دهنده احساس عشق و علاقه) و آندورفین (ماده شیمیایی افزایش دهنده سرخوشی) می شود. در واقع بوسیدن به اندازه نوزاد یک بازی دو سر برد برای والدین و کودک است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درموردسلامت روانکلیک کنید.

مضرات بوسیدن نوزاد

نکته مهم این است که تمام موارد فوق زمانی صدق می کنند که اطرافیان تمام مسائل بهداشتی را رعایت کنند. در غیر این صورت مضرات بوسیدن بیشتر از فوایدش خواهد بود. چرا که سیستم ایمنی نوزاد هنوز ضعیف است و هر آلودگی و بیماری از طریق بوسیدن میتواند به راحتی به او منتقل شود. اطرافیان باید به شدت از بوسیدن لب نوزاد و برقراری ارتباط پوستی طولانی مدت با او بپرهیزند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد نوزادانی که در چنین شرایطی رشد کرده اند دچار التهابات پوستی فراوان، پوسیدگی دندان و آسیب بافت زبان شده اند. هم چنین احتمال ابتلا به انواع بیماری ها و عفونت ها نیز با رعایت نکردن نکات بهداشتی افزایش می یابد. والدین باید بدانند در صورت وقوع چنین مسئله ای سریعا صورت و بدن نوزاد را ضدعفونی کرده و دیگران را از این کار منع کنند.

برای دریافت مشاوره در زمینه بوسیدن نوزاد می توانید با مشاوران مرکزمشاوره روانشناسیحامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره9099075228و از تهران با شماره9092305265تماس بگیرید.

منبع :بوسیدن نوزاد | فواید و ضرر های بوسیدن نوزاد

عادت های بد و راه‌های رهایی از آن

انواع مواد مخدر | معرفی انواشع مواد مخدر خطرناک

خارش واژن | علل و انواع درمان‌های خارش واژن

نوزاد ,بوسیدن ,کودک ,فواید ,صورت ,نوازش ,بوسیدن نوزاد ,است که ,این کار ,در این ,می تواند ,بوسیدن نوزاد بوسیدن ,نوزاد بوسیدن نوزاد ,شیمیایی افزایش دهنده ,ماده شیمیایی افزایش

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
chakavaklpar shevel adnesapptwin vitar rp mehdiabdollaho84photo2 astu poonehtarh digital99